Dzien Depresji

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

Święto obchodzone jest 23 lutego po ustanowieniu przez Ministerstwo Zdrowia od 2001 roku. Celem tego dnia jest upowszechnienie wiedzy na temat depresji i zachęcenie chorych do leczenia.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) depresja jest najczęstszą przyczyną niesprawności i niezdolności do pracy na świecie oraz najczęściej spotykanym zaburzeniem psychicznym. Szacuje się, że w danym momencie na świecie choruje kilka procent całej populacji, zaś w ciągu całego życia – kilkanaście procent doświadczy epizodu depresyjnego.

Depresja dotyka sfery psychicznej jak i fizycznej. Objawy tej choroby to min. obniżenie nastroju (smutek, przygnębienie, niska samoocena, mała wiara w swoje możliwości, poczucie winy , pesymizm , u części osób myśli samobójcz e, niepokój, lęk), zmniejszenie aktywności fizycznej, apatia, zmęczenie, brak energii, utrata zainteresowań, zaburzenia snu (problemy z zasypianiem, budzenie się nad ranem, nadmierna senność).

Ogólnopolski Dzień Walki z Depresją próbuje przełamać istniejące uprzedzenia w społeczeństwie dotyczące depresji oraz osób chorych. Stygmatyzacja chorób psychicznych, w tym depresji sprawia, że z powodu braku wsparcia wiele osób czuje się bezradnymi i bezsilnymi a przez to często rezygnuje z poszukiwania pomocy.

Poruszenie tematu depresji i rozmowa na jej temat sprawią, że problem stanie się bardziej powszechny i w efekcie dadzą impuls do skorzystania ze specjalistycznej porady medycznej.

Należy pamiętać, że depresja jest uleczalna ! Nie bójmy się mówić o swych obawach i lękach – po to są specjaliści aby pomagać.